Afrika aşı bağımsızlığına yaklaşabilir mi? İşte gerekenler.

Leila

Global Mod
Global Mod
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2021’de sevk edilen tüm Covid-19 aşı dozlarının yalnızca yüzde 3’ü dünya nüfusunun beşte birine ev sahipliği yapan Afrika’ya gitti. Küresel aşılama eşitliğindeki büyük bozgunda, salgın şiddetlenirken en geride kalan ve anlaşmaları müzakere etmek için en az güce sahip olan Afrika oldu.

Afrikalı liderler bunun bir daha asla olmayacağını garanti edeceklerine söz verdiler. Yüksek gelirli ülkeler ve hayırsever gruplar, aşılara daha adil erişim sağlama çabalarına fon sağlama sözü verdi. Yeni ortaklıklar ve yatırımlarla ilgili bir dizi duyuru yapıldı: Afrika’daki bir avuç mevcut farmasötik üretim tesisini modernize etme planları; yenilerini inşa etmeyi planlıyor; yeni mRNA aşılarını yapmak için Avrupa’dan açılır kapanır tesislerle nakliye konteynırları göndermeyi planlıyor; Açık kaynak teknolojisini kıta genelinde dağıtacak bir mRNA üretim inkübatörü için planlar.

Şimdi yutturmacanın bir kısmı azaldı ve gerçek ilerlemenin bazı işaretleri var. Ama aynı zamanda engellerin ne kadar büyük olduğunu da gösterdi.

Yeni bir patojene karşı koruma sağlayacak bir şırınga geliştirmek şöyle dursun, ihracat için rutin bir aşı üretebilen sofistike bir biyoteknoloji endüstrisi geliştirmenin onlarca yıllık sürecinde pek çok kestirme yol yoktur.

Afrika Birliği, şu anda yüzde 1 olan kıtada kullanılan tüm aşıların yüzde 60’ının 2040 yılına kadar Afrika ülkelerinde üretilmesi hedefini belirledi – mevcut üretim ortamı göz önüne alındığında oldukça iddialı görünen bir plan.

Her zaman olduğu gibi en büyük sorun para. Aşıların çok aşamalı üretim süreci, yüksek biyogüvenlik ve yoğun kalite kontrolü gerektirir. Tüm fonları kurmanın maliyeti, Afrika’da üretilen aşıların, Afrika’da kullanılan rutin aşıların ana tedarikçisi olan Hindistan ilaç endüstrisininkinden önemli ölçüde daha pahalı olacağı anlamına geliyor.

Dünyanın en büyük aşı üreticisi olan Hindistan Serum Enstitüsü gibi üreticiler, Avrupalı üreticilerin sahip olduğu pazar payının çoğunu alarak büyük ölçek ekonomileri elde etti. Ancak Kovid aşısının piyasaya sürülmesi, Hindistan yapımı aşıların düşük fiyatlarına rağmen Afrikalı liderlerin bunlara güvenemeyeceğini açıkça ortaya koydu. Mart 2021’de Afrika’ya yönelik milyonlarca serum yapımı AstraZeneca aşısı ile Hindistan hükümeti bir ihracat yasağı koydu ve bu aşıları kendi nüfusuna yönlendirdi.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, kıtanın mevcut aşı pazarı tahmini olarak 1,3 milyar ABD doları değerinde ve 2030 yılına kadar yaklaşık 2,4 milyar ABD dolarına çıkması bekleniyor. Ancak küresel sağlık hizmetlerinde çalışan birçok kişi, alıcıların bir “dayanıklılık primi” ödemesi gerektiğini söylüyor. – üretimi Afrika endüstrisinin kurulmasına yardımcı olan Afrika yapımı aşılar için daha yüksek bir fiyat. Kimin bu yüksek bedeli ödemeye istekli olacağı çok daha az net.

Açık aday, düşük ve orta gelirli ülkeler için rutin ve acil aşılar satın almak için yüksek gelirli ülkeler ve büyük hayırseverler tarafından bağışlanan fonları kullanan kuruluş olan Gavi’dir. Gavi, bugün Afrika’da kullanılan aşıların yarısını satın alıyor.

Gavi’nin baş program strateji sorumlusu Aurélia Nguyen, kuruluşun işletme sahiplerine genişleme yatırımlarını destekleyecek bir gelir akışı sağlamak için gelişmekte olan ülkelerdeki yeni aşı üreticileriyle ön satın alma anlaşmaları imzalamaya hazır olduğunu söyledi.

“Bizi Asya ve Latin Amerika’daki gelişmekte olan ülkelerden güçlü üreticilere sahip olacağımız bir yere götüren geleneksel pazar ekonomisi, bizi Afrika kıtasında bölgesel oyunculara sahip olacağımız bir yere götürmeyecek” dedi. “Gavi, piyasa başarısızlıkları arasında köprü kurma yeteneğine sahip.”

Gavi bu desteği sağlayabilirse, uzmanların söylediğine göre bunlar, kıtanın Afrika’daki aşıların çoğunu Afrikalılar için üretme hedefine ulaşmasına yardımcı olacak projeler. Çoğunun bir şişeleme ve paketleme hattının kurulup çalışır hale gelmesi için en az üç yıla ihtiyacı olacak.

Senegal’de

Dakar’daki Pasteur Enstitüsü, Covid’den bir yıl önce bir milyon doz sarı humma aşısı yapıyordu ve işi ağır ilerliyordu. Ancak son zamanlarda yeni yatırımlar için kilit bir hedef haline geldi ve mevcut üretim tesisindeki büyük bir genişlemeyi neredeyse tamamladı. Sarı humma aşısının üretimini yılda 50 milyon doza çıkarmayı hedefliyor. İkinci bir tesis, 300 milyon doz üretim hedefiyle Afrika pazarı için düşük maliyetli bir kızamıkçık ve kızamık aşısı üretecek.

Aşı bileşenlerini daha hızlı ve daha küçük bir alanda üretmeyi amaçlayan Belçikalı bir start-up olan Univercells’in yeni bir biyo-üretim üretim platformunu kullanacak.

Geçtiğimiz yıl enstitüyü birkaç kez ziyaret eden Küresel Kalkınma Merkezi’nde tıbbi tedarik zinciri uzmanı Prashant Yadav, “Dakar’daki ilerleme, dünyanın herhangi bir yerinde gördüğüm en hızlı ilerleme” dedi.

Güney Afrika’da

Covid öncesi Afrika’daki birkaç ciddi ilaç oyuncusundan biri olan Aspen Pharmacare, zatürree ve rotavirüs aşıları da dahil olmak üzere çocuklar için en önemli dört aşının üretim sürecini oluşturmak için 30 milyon dolarlık hayırsever fon aldı.

2021’de Dünya Sağlık Örgütü, Moderna-Covid aşısında tersine mühendislik yapmak ve ardından Küresel Güney’de mRNA üretimine ilişkin bilgileri paylaşmak amacıyla Cape Town’daki Afrigen Biologics and Vaccines adlı küçük bir biyoteknoloji şirketinde bir “mRNA üretim merkezi” kurdu. . Afrigen, Covid aşısını 2024’ün başlarında klinik deneylere taşıyacak. Artık Kovid aşıları için bir pazar yok, ancak bu ürünü tasarlama, test etme ve üretme sürecinin, Afrigen için bir öncelik olan tüberküloza karşı bir mRNA şırıngası da dahil olmak üzere diğerlerini üretmek için teknolojik bilgi birikimi oluşturması umut ediliyor.

Afrigen’in üretim ortağı, Güney Afrika için pediatrik aşılar üreten yakındaki BioVac Enstitüsü’dür. BioVac, Pfizer’in Covid aşısını doldurmak için bir anlaşma imzaladı (fill-finish adı verilen bir süreç) ve Güney Koreli, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan International Vaccine Institute ile bir oral kolera aşısı üretmek için yeni bir lisans ve teknoloji transferi anlaşması yaptı.

Ruanda’da

Altı nakliye konteyneri, Pfizer’in Covid aşısında mRNA teknolojisinin üreticisi BioNTech tarafından bağışlanan ilk “BioNTainer”ı – kaplarda paketlenmiş bir pop-up mRNA aşı üretim hattı – oluşturmak üzere Mart ayı ortasında ülkeye geldi. Modüler site, yeni bir aşı üretim merkezinin çekirdeğini oluşturacak. BioNTech’e göre ilk beş yıl Avrupalılar tarafından işgal edilecek.

Buradaki temel zorluk, sitenin üretecek bir aşısının olmaması: Covid aşısı için talep yok ve BioNTech şu anda başka bir ürün üretmiyor. Ruanda ve bölge için faydalı olabilecek bir sıtma veya tüberküloz mRNA aşısına büyük olasılıkla on yıl kaldı. Ülkedeki yeni kapasite sadece üretim içindir; Sınır Tanımayan Doktorlar kampanyasından ilaçlara erişimi olan bir aşı uzmanı olan Alain Alsalhani, Ruanda’da, diğer birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi, yeni bir patojene yanıt vermede gerekli olan türden araştırma ve geliştirme yeteneğine sahip bir biyoteknoloji endüstrisi olmadığını söyledi.

Ve ötesinde

Afrigen’den mRNA teknoloji transferi alacak olan Mısır’daki Biogeneric Pharma ve Fas’taki SENSYO Pharmatech adlı diğer iki şirket, üretimlerini genişletmek için önemli yatırımlar aldı. Ve Kenya’da hükümet, Kenya BioVax Enstitüsünün hayvanlar için aşı yapmaktan insanlar için aşı üretmeye geçmesine izin veriyor. Dr. Birleşik Krallık’taki AstraZeneca’da üst düzey yönetici olan Kenyalı göçmen Michael Lusiola, eve gelip onu yönetmeyi kazandı.

Bayan Nguyen, çok sayıda aşı üretme yeteneğinin, başka bir salgın durumunda Afrika’yı güvende tutmaya yardımcı olacağını söyledi. Kıta, Afrika pazarı için rutin aşılar üretirken bu kapasiteyi geliştirebilir.

Çoğu durumda bu, mevcut aşılar için şişeleme düzenlemelerine başlamak anlamına gelir – başka bir yerde yapılmış bir aşıyı toplu olarak şişeyle doldurmak. Daha sonra şirketler gerçek etken maddeyi üretmeye başlayabilir ve sonunda araştırma yapıp bilinen patojenler veya yenileri için aşılar geliştirebilir.

Ülkelerin, aşılarının ihracat için hızlı bir şekilde onaylanmasını sağlamak için daha güçlü düzenleyicilere ihtiyacı olacak. Ayrıca aşılara giren her şey için daha iyi tedarik zincirlerine ihtiyaç duyacaklar. Afrika CDC, bazı ülkelerin gelecekteki bir salgında eşit erişim sağlamak için küçük şişeler ve diğer uyuşturucu maddeleri üreteceği bölgesel ülkeler oluşturmayı umuyor.

Bayan Nguyen, “sıçramalarına” izin verecek yeni teknolojileri benimseyen Afrika girişimlerinin sayısının kendisini cesaretlendirdiğini söyledi. Geçmişte, aşı üretimi çok büyük bir fiziksel ayak izi gerektiriyordu, bu da onları ödemek için çok büyük hacimlerin üretilmesi gerektiği anlamına geliyordu.

“İnternete girip beş veya 10 milyon doz dağıtabilen ve ardından başka bir şeye geçebilen küçük bir birime sahip olmak – bence bu yerleşik pazarı gerçekten değiştiriyor” dedi.

Çoğu Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan ve çok taraflı Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu’ndan ve ayrıca düşük maliyetli ikili kredilerden olmak üzere, yeni girişimlerin çoğu büyük ölçüde hayırseverlik fonlarına bağımlı. Bu coşkunun ne kadar süreceği belli değil. DSÖ’nün aşı araştırma birimi başkanı Martin Friede, “Covid suçlamasının bu öğleden sonra sona ereceğini” tahmin etti. “Güney Afrika’nın Nijerya’dan aşıları Hindistan veya Avrupa’dan daha yüksek bir fiyata satın almayı kabul ettiğini düşünmüyorum – bu zor bir soru.”

Cape Town’daki Biovac’ta kıdemli bir bilim adamı ve Afrika üretim ağının önemli bir oyuncusu olan Patrick Tippoo, kendisinin ve meslektaşlarının toplantılarda duyduklarına benzer olduğunu söyledi. “Kalkınma finansmanı kurumlarından çok iyi niyet var” dedi, ancak üreticilerin kredileri nasıl geri ödeyebileceği konusunda endişeler var. “Ürün hacmine ve pazar erişimine bağlı” diye devam etti. “Yani biraz daireler çiziyoruz.”

BioVac’ın yeni kolera aşısı, bu yeni üretim kabiliyetinin vaadinin ve karşılaştığı engellerin en iyi örneğidir. Bu aşının dünya çapında kritik bir kıtlığı var ve birkaç Sahra altı ülkede salgınlar şiddetleniyor. Bu, onlarca yıldır ilk kez Afrikalı bir ilaç üreticisinin stratejik bir aşı geliştirmesi ve bunu klinik geliştirmeden üretime, düzenleyici onaydan ve BioVac’ın umduğu gibi küresel kullanım için DSÖ tarafından ön yeterliliğe kadar tüm zincirinden geçirmesidir. Ancak bu çok yıllı bir süreç olacak ve pahalı yeni tesislerin inşasını gerektirecek.

Tippu, “Bazı şeyler ilerledi ve bunların yarısı başarılı olursa, o zaman iyi iş çıkaracağız” dedi. “Bizi yakınlaştıracak – soru şu ki, bizi yeterince yakınlaştıracak mı?”