Bir arkadaşınızın evcil hayvanının adını hatırlamanın görgü kuralları

Leila

Global Mod
Global Mod
Kiyomi Lowe, insanların adını yanlış telaffuz ettiğini veya bazen tamamen unuttuğunu düzenli olarak duyuyor. “Naomi'yi, Kaiomi'yi ve bazen Kimmy'yi anlıyorum” diyor. Bu onu rahatsız etmiyor: “Her şeye cevap veriyorum.”

Arkadaşları ve tanıdıkları köpeğinin Shar-Pei adını unuttuğunda daha az bağışlayıcı oluyor. “Sık sık Bruno'yu alıyorum” diyor. Buna şöyle yanıt veriyor: “'Hayır, bu Brutus!' Köpeğin umurunda değil. Ama köpek benim için önemli.”

Bayan Lowe, Boulder'da, Colorado Üniversitesi kampüsünün yakınındaki popüler bir altı sandalyeli berber dükkanı olan Al's Barber Shop'ta stilisttir. Geçtiğimiz sabah, kuaför arkadaşları ve birkaç müşterisiyle hassas bir soru hakkında hararetli bir sohbete girdi: Bir arkadaşınızın evcil hayvanının adını hatırlamak sizin sorumluluğunuzda mı olmalı? Görgü kuralları nedir?

Bazen kendisine zarar veren bir isim hatası yaptığını itiraf eden stilist Jen Himes, “Büyük bir soru” dedi. “Birçok evcil hayvan ismini yanlış seçtim. Daha sonra 'Pookie nasıl?' diye soruyorum. Ve 'Bu Rufus!' diyorlar. ya da böyle bir şey.”

“Çoğu insan gülüyor” dedi. “Ama bazıları 'Bu saldırgan' diyor.”

Sonuçta, bir evcil hayvanın adını hatırlamanız gerekip gerekmediğini belirlemenin oldukça iyi bir yolu olduğunu ekledi. “Bu, evcil hayvanın arkadaşınız için ne kadar önemli olduğuna bağlı” dedi.

Kuaförde (ki burası muhabirin her zamanki salonudur) bu değerlendirmeyle ilgili genel bir fikir birliği vardı. Konuşma çoğunlukla köpekler hakkındaydı; birkaç kişinin söylediği gibi, yürüme ve etrafta koşma şekilleri diğer evcil hayvanlardan farklıydı ve bu nedenle özel hayvan arkadaşlarından daha iyi bilinen bir ismi hak ediyorlardı.

Bayan Himes, “Bu kedi ayrımcılığıdır!” diye savundu. Güldü ve bu konuda fazla endişelenmediğini söyledi. O bile her zaman kendi smokin kedisi Cosmos'un ismine bağlı kalmıyor.

“Ona Kitty diyorum” dedi.

Al's Barbershop'un sahibi Al Urbanowski, bir arkadaşınızın evcil hayvanının adını hatırlamanız gerekip gerekmediği konusunda bir başka önemli faktörü belirledi: o arkadaşın sizin için ne kadar önemli olduğu. 58 yaşındaki Bay Urbanowski, 9 yaşındayken en yakın arkadaşının köpeğinin adı olan Whiskey'i hâlâ hatırlıyor. Bay Urbanowski'nin artık köpeklerle dolu bir mahallede yaşadığını ve komşularıyla olan değişken ilişkisinin hem köpeklerin hem de insanların isimlerini hatırlamasını zorlaştırdığını söyledi.

Kişilerarası ilişkilerinin yaşla birlikte değiştiğini ve bunun hatırlamanız gerekenleri ve hatırlamanız gerekenleri değiştirdiğini belirtti. Bay Urbanowski, 25 yaşına geldiğinde arkadaşlarıyla yaptığı yürüyüşlerde ve diğer sosyal gezilerde köpeklerin kendisine eşlik ettiğini ve bu dostlukların önemli bir parçası olduğunu söyledi.

“Çocuk sahibi olmaya başladığımda köpek isimleri aklıma kolay gelmiyordu” dedi. Bir köpeğin adını hatırlamak “hala bir öncelik, ancak bu bir kenara itildi.”

Kuafördeki grup, sorumluluğun bir kısmının arkadaşının evcil hayvanının adını hatırlamaya çalışan kişiye düştüğünü, aynı zamanda bir evcil hayvan ismi seçen evcil hayvanı olan arkadaşa da bir miktar sorumluluğun düşebileceğini söyledi. hatırlamak.

Bayan Lowe, “İsim ne kadar komik olursa hatırlanması da o kadar kolay olur” dedi. “Derek gibi.”

“Derek unutulmaz mı?” “Evet,” diye ısrar etti.

Bayan Himes, bir müşterinin aklına takılan köpeğinin adını hatırlayarak, “Luke Skywalker,” dedi.

Al's'ta stilist olan Madisyn Crandell, annesinin iki İngiliz bulldog köpeğinden birinin ismine atıfta bulunarak “Büyük Ton Balığı” dedi. (Gruba göre diğerinin adı Lucy'nin daha az akılda kalan bir adı vardı.)

Saçını kestirirken 11 yaşındaki oğlu Ryder'ın yanında sadakatle duran Jason Owens, “Doug,” dedi. Doug bir arkadaşının corgi'sinin adıydı. Bay Owens, “Doug gibi bir ismi nasıl unutabilirim” dedi. Ama eğer bir kişinin adı olsaydı belki Doug'ı unutabilirdi, diye ekledi.

Yakın zamanda Owens ailesinin Rottweiler'ı Derby öldü. Bay Owens, çoğu arkadaşının Derby'nin adını hatırlayamadığını ancak Cheeky lakabını hatırladıklarını söyledi.

Bay Owens, “O çok tatlı bir köpekti” dedi. “Fasulye kadar aptal ama en tatlı köpek.” Arkadaşlarının da Derby'ye aptal demesini hiç umursamadı. “'Evet, haklısın: o çok aptal' derdim.”

Diğerleri unutulmuş bir evcil hayvan ismine alışmakta zorluk çekiyor. Al's'ta Frida adında pit bull karışımı bir resepsiyonist olan Christian Huerta'nın, köpeğine Freya adını verip duran bir arkadaşı vardı. Bayan Huerta bir plan yaptı.

Bayan Huerta, “Geldiğinde ona birkaç kez mesaj attım ve 'Frida seni gördüğüne sevindi' dedim – yani Frida'yı heceledim” dedi. “Ve arkadaşım 'Freya!' dedi. Ve üzüldüm.”

Bayan Huerta bunu düşündü. “Belki o kadar da kötü değildir” dedi. “Belki de çok hassasım.” Sonra bunu doğum günü gibi başka önemli bir şeyi unutmakla karşılaştırdı.

“Sanırım bu beni rahatsız ediyor çünkü köpeğimi çok seviyorum” dedi.