Bir bilim muhabiri, “Uzaylılar nerede?” diye sorar.

Leila

Global Mod
Global Mod
Times Insider, kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl doğduğuna dair perde arkası bilgiler sunuyor.

2000 yılından bu yana Kenneth Chang, Haber için hem dünyevi hem de dünya dışı pek çok habere yer verdi. Bir bilim muhabiri olarak, Bay Chang, NASA fırlatma alanlarında roketlerin aya havalanmasını bekliyordu. (Bazen yapmazlar.) Sahne özlemleri olan bir kimyagerin profilini çıkardı. Ve bu ay uzmanlarla nükleer füzyondaki gelişmeler, güneşin gücünü bir laboratuvarda kopyalama çabaları ve bunun enerjinin geleceği için ne anlama gelebileceği hakkında konuştu.

Bay Chang’ın fizik alanında lisans derecesi var ve doktora yapmak için çalışıyor. muhabir olmaya karar vermeden önce konuyla ilgili. Bu deneyim, okuyucular için karmaşık kavramları analiz etmesine yardımcı olduğunu veya en azından ona işte tam olarak ne sorması gerektiği konusunda bir fikir verdiğini söylüyor.

Bir röportajda Bay Chang, her zaman her şeyin üstünde kaldığından, yeni bir keşfi bildirmekten hâlâ aldığı zevkten ve okuyucular için gelişmiş kavramları nasıl parçaladığından bahsetti. Bu röportaj düzenlendi.

Bu zamanı bir bilim muhabiri için normalden daha heyecanlı olarak tanımlar mısınız?

Her zaman heyecan verici. Bu, birleşmede önemli bir kilometre taşıdır. Parçacık fiziğinde bir süre önce yapılan büyük duyuru Higgs bozon çarpıştırıcısıydı ve bu yüzden son birkaç yıldır sessiz kaldı. Ve katı hal fiziğinde garip metallerle ilginç şeylerin yapıldığı pek çok alan var, bunların en azından biri gerçekten harika bir isme sahip.

Arada sırada farklı şeylerin meydana geldiği büyük bir patlama oluyor. Bilim ritmi eğlencelidir çünkü her zaman yeni ve beklenmedik bir şeyler vardır.

Bir süredir ritmi takip ettiğinize göre, merak veya zevk duygunuz devam ediyor mu?

Üniversitede fizik okudum ve fizikçi olmayı umarak yüksek lisansa gittim. Fiziğin romantik kavramı, evreni anlamak istemenizdir ve fizik onu en temel yasalara – evrenin neden yapıldığı, evrene ne olacağı – ayırmaya çalışır. Tüm harika, büyük sorular. Sonunda, başka biri öğrenir ve bana cevabı söylerse, iyi olacağım sonucuna vardım. Hala yapıyorum.

Küçük bir soruna odaklanan ve denklemi ya da bir sonraki adımımın ne olması gerektiğini gerçekten anlamadığım bir üniversite öğrencisiyken, bu öyküleri yazarken artık büyük resmi daha iyi anladığımı görüyorum. Bu harika çünkü bir iş olarak gerçekten merak içinde yuvarlanmak için bir lisans.

En çok neyi dört gözle bekliyorsun?

Mars her zaman ilgi çekicidir çünkü devam eden bir soru vardır, erken Mars neye benziyordu? Bu gezegen çok daha sıcak ve nemliyken yaşam orada olabilirdi. Belki öyleydi, belki değil ama neyin hayata götürüp neyin götürmediğine dair bir anlayış.

Dış gezegenlerle benzer bir paralel araştırma yolu var. Binlerce gezegen görmeye başlayabiliriz. Yaşam dostu gibi görünen koşulları, atmosferde hangi oksijen belirtilerinin bulunduğunu görebiliriz – bu yaşamın kesin kanıtı değildir, ancak fotosentezin ürünü olabilir. Bu, daha önce olmayan bir araştırma düzeyidir. Ve merak ediyorum uzaylılar nerede?

Ayrıca uzun süredir devam eden bir soru var, evren neden var? Bu, yakında birinin bana söyleyeceğini umduğum bir şey.

Ritmi nasıl tarif edersiniz?

Genellikle sağlığın sizi öldürebilecek şeyler olduğunu, teknolojinin diğer insanları öldürebilecek şeyler olduğunu ve bilimin pratik uygulaması olmayan ikisinin arasındaki her şey olduğunu söylerim.

Sarhoş edici konuları okuyuculara açıklamaya çalışmak için kendi gazetecilik metodolojiniz var mı?

Yarı teknik düzeyde yeterince iyi anladığım için yeterince görüşme ve araştırma yapmaya çalışıyorum. Benim testim, daha genel bir düzeyde bir başkasına yeterince iyi açıklayıp açıklayamayacağım. Anlamazsam çok ama çok acı verici ve zor olacak. Bunu çok eziyet hissettirmeyecek bir şekilde açıklayabilirsem, bu gerçekten iyi bir iş çıkardığım anlamına gelir. Kulağa belirsiz geliyorsa ve gerçekten bir şeyi atlamaya çalıştığımı anlayabiliyorum ve umarım fark etmezsiniz, bu genellikle benim de bir bilgi eksikliğim olduğu anlamına gelir.

Fizikteki deneyiminiz size ne kadar yardımcı oluyor?

Yararlı olan kısım, bilimin nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmam. Kusurları, önemli soruları sorabilirim: kesin mi yoksa keşfetmek istediğiniz 10 adımın ilki mi? Bu yardımcı olur. Doğrudan bir bilimsel geçmişe sahip olmayan birçok gerçekten iyi bilim muhabiri var. Ama yardımcı oldu.