Eski Harvard profesörü Charles Lieber, China Ties davasında hüküm giydi

Leila

Global Mod
Global Mod
arka plan

doktor Şimdi 64 yaşında olan Lieber, Harvard’da Kimya ve Kimyasal Biyoloji Bölümü başkanıydı. Bazıları onu nanoteknoloji konusundaki çalışmalarından dolayı Nobel Ödülü’ne aday olarak görüyordu.

Savcılar, Harvard’daki laboratuvarının 2008’den beri Savunma Bakanlığı ve Ulusal Sağlık Enstitülerinden toplam 18 milyon dolarlık araştırma hibesi aldığını söyledi.

Ancak, bilimsel bilgi ve uzmanlığa erişim elde etmek için bir hükümet girişimi olan Bin Yetenek programını başlatan ve genellikle bilim adamlarına cömertçe ödeme yapan Çin’den gizlice para kabul etti.

2018’de federal müfettişler tarafından Thousand Talents ile olan ilişkisi hakkında sorgulandığında, bunu reddetti. Ayrıca gelirini IRS’ye bildiremedi.

Ancak Adalet Bakanlığı, Dr. Lieber, Thousand Talents ile Wuhan Üniversitesi’nde bir araştırma laboratuvarı kurmayı ve okul adına makaleler yayınlamayı, uluslararası konferanslar düzenlemeyi ve patent başvurusunda bulunmayı kabul ettiği üç yıllık bir sözleşmeye sahipti.

Üniversite ona ayda 50.000 dolara kadar maaş ödemeyi ve 150.000 dolara kadar geçim masraflarını karşılamayı kabul etti.

Duruşmasında, maaşının bir kısmının bir Çin banka hesabına yatırıldığını söyledi. 50.000$ ile 100.000$ arasındaki geri kalanı 100$’lık faturalarla ödendi.

Duruşmada “Bana bir paket verdiler, üzerinde Çince karakterler olan kahverengi bir şey, çantama atardım” dedi. Eve döndüğünde, “Ben beyan etmedim ve bu yasa dışı” dedi.

Duruşmasında, paranın yem olmadığını kabul etti – kariyerinde ilerlemek için bir fırsattı.

Duruşmasında “Utanç verici” dedi. “Her bilim adamı Nobel Ödülü kazanmak ister.”

Ölümcül kan kanseri olduğunu tespit eden avukatları, onun hapis yerine denetimli serbestlik veya ev hapsine mahkûm edilmesini talep etmişlerdi.

neden önemli

Dr. Aralık 2021’de Lieber, Çin ile hassas bilgileri paylaştığından şüphelenilen bilim adamlarını tespit etmek için Trump yönetimi altında başlatılan bir 2018 girişimi olan Çin Girişimi’nden kaynaklandı.

2022’nin başlarında Federal Soruşturma Bürosu, Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’den bilgi ve teknoloji hırsızlığıyla ilgili 2.000’den fazla açık soruşturması olduğunu söyledi.

Ancak eleştirmenler, Çin Girişimi’nin Asya kökenli akademik araştırmacıları haksız yere hedef aldığını söyledi. Dr. Lieber ve diğer araştırmacılar, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bilim insanı Gang Chen’e yöneltilen bir başka suçlama da reddedildi.

Şubat 2022’de Adalet Bakanlığı, Matthew G. Olsen adlı bir yetkiliyle, “Bakanlığın o ülke veya bizimle ilgili suç davranışlarını soruşturmak için daha düşük bir standart uyguladığına dair zarar verici algıya katkıda bulunduğunu” söyleyerek çabayı sonlandırdı. Çin ile ırk, etnik veya aile bağları bazı yönlerden olayları farklı görüyor.”