Rubik Küpü 50 yaşına giriyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Küp aynı zamanda makine öğrenimi sistemleri ve robotlar için de iyi bir zorluktur.

İtalyan teorik fizikçi ve besteci Maria Mannone, Japon ortaklarıyla birlikte geliştirdiği müzik enstrümanı “CubeHarmonic”i icat etti. Bir e-postada “Bu, her iki tarafında müzik akorları ve her tarafında bir not bulunan bir Rubik küpü” diye açıkladı. “Küpü bozarsak müzik akorlarını da bozarız.”

Parisli sokak sanatçısı Invader, yüzlerce küpten oluşan bir mozaik gibi düzenlenmiş figüratif tuvallerden oluşan “Rubik-Kübist” eserler yaratıyor. Picasso'nun ilk Kübist tablosu olan “Les Demoiselles d'Avignon”un Invader'ın versiyonu, orijinaliyle aynı boyutta bir reprodüksiyon oluşturmak için 1.848 küp kullandı.

New York'taki Bard College'dan bir matematikçi olan Lauren Rose, küpü hem matematik öğrencileri (cebir okuyan) hem de STEM dışı öğrenciler (bulmacayı çözmeyi, kalıpları keşfetmeyi, sayma konfigürasyonlarını keşfetmeyi öğreniyorlar) için derslerde bir öğretim aracı olarak kullanıyor. Mozaik tasarlama ve inşa etme). “Bu bulmacanın çok fazla derinliği var” dedi Dr. Rose, San Francisco'daki konferansta. Küp'ün kısmen “çok erişilebilir ve eğlenceli” olması nedeniyle ayakta kaldığına inanıyor.

“Bu, insanların matematik öğrenmeyi istemesini sağlamanın iyi bir yolu” diye ekledi.

Bu arada, tüm Platonik katılar bükülmüş bulmaca çeşitlerine dönüştürüldü. Orijinalin devamı olarak 4x4x4 Rubik'in İntikamı, 5x5x5 Profesör Küpü ve Dünya Küp Birliği yarışmalarında kullanılan en büyük küp olan 7x7x7 var. 21x21x21, genel olarak kitle pazarında mevcut olan en büyük küptür (1.499,99 $). 256x256x256 sadece sanal dünyada var ve burada altı kişilik bir ekip tarafından toplam 96 saat gibi bir sürede 633.494 hamle ile çözüldü.

Soru-cevap bölümünde Dr. Orijinalin düzinelerce çeşidini yaratan Japon mucit Katsuhiko Okamoto tarafından Rokicki Bay Rubik'ten içi boş Void Cube'a. Bazı nedenlerden dolayı Void'de, Bay Rubik'in ikonik buluşunu bir arada tutan merkezi küpler ve iç mekanizmalar eksik. Bu konu üzerine Bay Rubik yeniden felsefeye başladı. “Mükemmellik idealist bir karşılaşmadır” dedi. Merak odaklı araştırmayı, bir şeyler eklemeyi, bir şeyleri çıkarmayı anlıyor. Zarların ve renklerin klasik kombinasyonunu tercih ediyor. “Ben de küpün sesini, hareketini seviyorum” dedi.

Bay Rubik daha sonra sadece bulmaca olarak tasarlanmış bulmacaların büyük bir hayranı olmadığını ekledi. “Hayatın ve evrenin gizemli içeriğini bu haliyle seviyorum” dedi.